Awards & Recognition

Awards Program

One of ACSA’s priorities is to ensure that school leaders are recognized for their excellence. Through our annual awards program we honor administrators and community members for their achievements and their dedication to public education.

Each year, the association honors a number of individuals through the Administrator of the Year awards in 21 job-alike categories, as well as through five special awards. More about the program can be found at the State Awards Program homepage.  Region awards are announced in January, and recipients honored at the May Awards Presentation. Statewide recipients are announced at the end of March and honored at the Leadership Summit in November.

Nomination forms are available at www.acsa.org/AboutUs/Awards-Program or click on the links below:

2017 Awards Overview

2017 Ferd Kiesel Distinguished Service Award Nomination Form

2017 Marcus Foster Memorial Award Nomination Form

2017 Robert E. Kelly Award Nomination Form

2017 Partners in Educational Excellence Award Nomination Form

2017 Valuing Diversity Award Nomination Form

The deadline for award nominations to be submitted to your region leadership is December 31, 2016.

Each nomination needs to be completely filled out, with an additional 3-5 tweets from district staff about the nominee.

Submit nominations to your charter president by December 31, 2016, or contact your charter president with any questions about submitting nomination forms.

Every Student Succeeding

ACSA’s Every Student Succeeding program honors students who exceed our expectations and the educators who support them along the way. We are proud to highlight these young men and women who have overcome great obstacles to succeed. They face life’s challenges head on. Their stories are remarkable and their futures are bright.

Submit ESS nominations to your charter president by December 31, 2016, or contact your charter president with any questions about submitting student nominees for ESS.

The current year ESS recipients will be recognized at the state Leadership Summit, November 2016 in San Diego.

For more information on the ESS program, including the nomination form, visit the state Awards Program website at www.acsa.org/AboutUs/Awards-Program.

2017 Every Student Succeeding Award Nomination Form

Past Award Winners

Superintendent

2016 – Tim Hire
2015 – John Snavely
2014 – Terri Rufert
2013 – Kevin Silverberg
2012 – Carolyn Kehrli

Secondary Principal

2016 – Michael Vogenthaler
2015 – Michael Waters
2014 – Fernie Marroquin
2013 – Frank Silveira
2012 – Yolanda Valdez

Middle Grades Principal

2016 – Angel Valdez
2015 – Tracey Jenkins
2014 – Terri Martindale
2013 – Susan Richardson
2012 – Fred Molina

Elementary Principal

2016 – Lisa Decker
2015 – John Raven
2014 – Danyel Kelly
2013 – Ruscel Reader
2012 – Steve Duke

Central Office Administrator (District/County)

2016 – Lisa Castillo
2015 – Pamela Jones
2014 – Marie Pinto
2013 – Thomas Addington
2012 – Kelley Petty

Secondary Co-Administrator

2016 – Joy Naylor
2015 – Jamie Rogers
2014 – Kevin Covert
2013 – Jeff Kasinger
2012 – Chad Houck

Elementary Co-Administrator

2016 – None
2015 – Courtney Kirchman
2014 – Mark Thompson
2013 – Melinda Gosvener
2012 – Rick Mitchell

Classified Leader

2016 – None
2015 – Jeanette McDonald
2014 – Rob Herman
2013 – John Rodriguez
2012 – Robert Groeber

Confidential Employee

2016 – Traci Fullerton*
2015 – Kathleen Green-Martins*
2014 – Bernadine Landeros
2013 – Marlene Moreno
2012 – Shirley Wasnick

Personnel/Human Resources Administrator

2016 – None
2015 – Darryl Johnson
2014 – Craig Drennan
2013 – Philip Pierschbacher
2012 – Bill Jones

Adult Education Administrator

2016 – None
2015 – John Werner*
2014 – None
2013 – None
2012 – Melissa Calvero

Career Technical Education Administrator

2016 – Bill Edminster*
2015 – Marie Pinto
2014 – Glenda Woolley
2013 – None
2012 – Randy Wallace

Special Education Administrator

2016 – Joyce Nunes
2015 – Kris Kennedy Wilson
2014 – Jill Santivanez
2013 – Jennifer Reimer
2012 – Lu Fleming

Superintendent – Principal

2016 – Don Clark*
2015 – Don Clark
2014 – Lora Haston
2013 – John Manning
2012 – Sue Sherwood

Business Services Administrator

2016 – Nathan Hernandez
2015 – None
2014 – Benita Cortez
2013 – Elaine Wunderlich-Janson
2012 – Clare Gist

Pupil Personnel Administrator

2016 – None
2015 – Tammy Aldaco
2014 – Luis Venegas
2013 – None
2012 – Diane Graziani-Orton

Curriculum and Instruction Administrator

2016 – Bobby Peters
2015 – Julie Joseph
2014 – Charlene Stringham
2013 – Pam Bianchi
2012 – Linda Bastrire

Continuation/Educational Options

2016 – JoAnne McClelland
2015 – Anjelica Zermeno
2014 – Martha Calderon
2013 – Tony Casares
2012 – Sandi Lowe

Professor of Education

2016 – Miguel Guerrero
2015 – Terri Martindale
2014 – None
2013 – Donald Wise
2012 – Dr. Scott Meier

Retired Administrator (Volunteer Service to ACSA)

2016 – None
2015 – Dave Tonini
2014 – Terry Wolfe
2013 – None
2012 – None

Technology Administrator of the Year

2016 – Kevin Silberberg
2015 – None
2014 – None
2013 – None
2012 – None

Marcus Foster Memorial Award for Administrator

2016 – Frank M. Chavez
2015 – Don Dargo
2014 – Dr. Sarah Koligian
2013 – Carolyn Kehrli
2012 – Joanna Rummer

Itzenhauser/Schlagel Lifetime ACSA Membership Award

2016 – Dr. John Snavely
2015 – Kerruy Beauchaine
2014 – Glenda Woolley
2013 – Beverly Thompson

Robert E. Kelly Award

2016 – None
2015 – None
2014 – Richard Schlagel
2013 – None
2012 – William “Bill” Black

Ferd Kiesel Memorial Distinguished Award

2016 – None
2015 – None
2014 – Dr. Jacques Benninga
2013
2012 – Michael D. Lingo

Every Student Succeeding

2016 – Gabriella Santillan
2015 – Eduardo Cardenas
2014 – William Gantz
2013 – Ala Tiatia
2012 – Tiffany Jeanes

*Denotes State ACSA Winner