Region Award Archives

A list of Region 5 Award Recipients, beginning in 2004-5

Download Region 5 Award Archives (pdf)

2013-2014

Superintendent: Scott Laurence
Elementary Principal: Susan Glines
Central Office Administrator: Janet Schulze
Secondary Co-Administrator: Susan Saunders
Adult Ed. Administrator: Lionel De Maine
Pupil Personnel Administrator: Julie Flynn
Retired Administrator: Jennie Horn

2012-2013

Superintendent: Jan Christensen
Secondary Principal: Ericka M. Lovrin
Middle Grades Principal: Cathy Ennon
Elementary Principal: Sophie Lee
Secondary Co-Administrator: Cynthia Rapaido
Personnel/HR Resources Adm: Angle Sagastume
Pupil Personnel Administrator: Kindylee Stumpp

2011-2012

Superintendent of the Year: Robert B. Gaskill
Secondary Principal of the Year: Carmelo Sgarlato
Middle Schools Principal of the Year: Michael J. Reimer
Elementary School Principal of the Year: Carol L. Fong
Central Office Administrator: Daisy Santos
Secondary Co-Administrator: Gloria Andres-Newman
Elementary Co-Administrator: Patricia Harmon
Adult Education Administrator: Larry Teshara
Valuing Diversity: Jeannie Pon

2010-2011

Superintendent: Pendery Clark
Secondary Principal: Raul Zamora
Secondary Principal: William Kappenhagen
Elementary Principal: Maria Luz Agudelo
Middle Grades Principal: Richard Curci
School Business Services: Enrique Navas
Central Office Administrator: Dee Dee Desmond
Secondary Co-Administrator: Cheng Wu
Pers. /Human Resources Adm.: Debra Eslava-Burton
Adult Education Administrator: Tim Doyle
Continuation/Options Adm.: Frank Wells
Valuing Diversity Adm.: Susan Wong
Valuing Diversity Adm.: Jolynn Washington

2009-2010

Ferd Kiesel Memorial Distinguished Svc.: Carlos Garcia
Superintendent of the Year: Jean Hollbrook
Secondary Principal of the Year: Andrew Ishibashi
Middle Schools Principal of the Year: Judith Giamaoli
Elementary School Principal of the Year: Marlene Callejas
Curriculum, Instruction Assess Admin.: Model Andersen
Central Office Administrator: Tom Ruiz
Secondary Co-Administrator: John Greener
Adult Education Administrator: Diana Rumney
Career Tech Ed Administrator: Ken San Filippo
Valuing Diversity: Christopher Rosenberg
Professor of Education: Christopher Thomas

2008-2009

Superintendent of the Year: Patrick Gemma
Middle Schools Principal of the Year: Judy K. Dong
Elementary School Principal of the Year: Michelle Griffith
Curriculum, Instruction Assess Administrator: Caroline Satoda
Curriculum, Instruction Assess Administrator: Jeannie Kwong
Central Office Administrator: Robert Daniels
Secondary Co-Administrator: Joni Gordon
Secondary Co-Administrator: Pam Clisham
Adult Education Administrator: James Murphy
Pupil Personnel Administrator: Joan Rosas
Education Options Principal: Claudia Anderson
Valuing Diversity: Nur Jehan Khalique

2007-2008

Superintendent of the Year: Anne Campbell
Secondary School Principal: Ronald Pang
Middle Grades School Principal: Leslie Trook
Elementary School Principal: Allen Lee
Elementary School Principal: Paula Valerio
Central Office Administrator: Jan Link
Secondary Co-Administrator: Eric Marshall
Secondary Co-Administrator: Marcus Blacksherl
Personnel/Human Resources: Ethel C. Konopka

2006-2007

Superintendent of the Year: Michael Crilly
Secondary Principal of the Year: Patricia Gray
Middle Schools Principal of the Year: Al Dea
Elementary School Principal of the Year: Lonnie Chin
Elementary School Principal of the Year: Ruby Brown
Curriculum, Instruction Assess Admin.: Cheryl Milner
Central Office Administrator: Ann Dalton
Secondary Co-Administrator: Aurora Maramag
Personnel/Human Resources: Matteo Rizzo
Adult Education Administrator: Larry Teshara
Special Education Administrator: Ruth Eaton
Special Education Administrator: Sophronia Brown-Bess

2005-2006

Superintendent of the Year: Barbara Olds
Secondary Principal of the Year: Margaret Chiu
Middle Schools Principal of the Year: James Dierke
Elementary School Principal of the Year: Don Loflin
Elementary School Principal of the Year: Marion Grady
Curriculum, Instruction Assess Admin.: Mark Avelar
Secondary Co-Administrator: Richard Mozzini
Personnel/Human Resources: Frances S. Krug
Career Technical Education Admin.: Marigrace Cohen
Valuing Diversity: Gay Gardner-Berk
Pupil Personnel Admininstrator: Susan Wong
Central Office Admininstrator: Ritu Khanna

2004-2005

Ferd Kiesel Memorial Award: Marilyn George
Superintendent of the Year (Large Dist): Arlene Ackerman
Superintendent of the Year (Small Dist): Michelle Garside
Elementary School Principal of the Year: Janet Ingersol
Adult Education Administrator: Bruce Grantham
Continuation/Options Adm.: Denise Plant